Грибок нігтів або оніхомікоз - грибкова інфекція, що вражає нігті рук та/або ніг. Грибком уражається нігтьова пластина та ложе нігтьової пластини.
Проникаючи в ніготь, грибок починає руйнувати нігтьову пластину. У міру руйнування нігтьової пластини грибок просувається вглиб і може проникати в нігтьове ложе. Ніготь росте з нігтьового ложа (матрикса). Коли грибок проникає у нігтьове ложе, то ніготь повністю уражається грибком, оскільки росте вже інфікованим.
На початкових стадіях захворювання оніхомікоз виглядає у вигляді світлих, білуватих або жовтих плям на нігті. Потім відбувається відшаровування, аж до повної втрати нігтя. Інфікування грибком відбувається через взуття людини, яка страждає на оніхомікоз, тому якщо хоча б один з членів сім'ї хворіє на оніхомікоз, то інші члени сім'ї також ризикують заразитися грибковою інфекцією. Громадські душові басейни за рахунок великого потоку людей теплого вологого мікроклімату є сприятливим середовищем для інфікування. Взимку, надягаючи тепле взуття, ми створюємо умови, сприятливі для розмноження мікозу, тому що зміна температур викликає підвищене потовиділення.
Оніхомікоз є найпоширенішим захворюванням нігтів дорослого населення. У різних країнах захворюваність на оніхомікоз коливається від 2% до 15% і вище. Захворюваність на оніхомікоз зростає з віком і подвоюється кожні 10 років життя. Наприклад, захворюваність на оніхомікози у дітей (до 18 років) становить 2,6%, тоді як у літньому віці може становити 50–90%. Чоловіки хворіють на грибок нігтів частіше за жінок.
У рамках міжнародного скринінгового проекту «Ахіллес» (1997–1998 рр.) в Україні було обстежено 92 500 пацієнтів. Грибок стоп виявлено у 31% обстежених, 52% мали грибок нігтів. Отже, захворюваність на грибок нігтів в Україні становить близько 15%, що в абсолютних цифрах становить близько 6900000 осіб.
Немає жодної причини, що призводить до захворювання на оніхомікоз. Сприятливими факторами вважають: діабет та порушення кровообігу в ногах, куріння, захворювання, що призводять до зниження імунітету, уповільнення росту. Низька захворюваність на оніхомікоз у дітей обумовлена швидким зростанням і еластичність нігтя. За рахунок швидкого зростання грибок не встигає глибоко проникнути в ніготь, тобто швидкість росту нігтя перевищує швидкість впровадження грибка в нігтьову пластинку. Структура нігтьової пластини у дитячому віці відрізняється від нігтя дорослих. Нігті у дитячому віці еластичні мають щільну однорідну поверхню без мікротріщин. Порушення живлення нігтьової пластини та уповільнення його зростання призводить до утворення мікротріщин на поверхні нігтя, що робить його вразливим до грибкової інфекції.
До інших факторів ризику ураження нігтьової пластини грибком відносять обтяжений анамнез (наявність оніхомікозу у членів сім'ї), травми, жаркий клімат, тісне закрите взуття, частий контакт рук і ніг з миючими засобами та розчинниками.
Таким чином, можна виділити кілька основних факторів-ризиків, що привертають до оніхомікозу:
Для підтвердження діагнозу оніхомікозу використовують мікроскопічне та культуральне дослідження. Мікроскопічне дослідження дозволяє підтвердити грибкову етіологію. Для цього беруть зіскрібок з нігтьової пластини і досліджуваний матеріал обробляють розчином їдкого калію, а потім вивчають під мікроскопом. Якщо грибок виявляється у препараті, це є підтвердженням грибкової етіології ураження.
Слід пам'ятати, що лише у 70% випадків причиною змін у нігтьовій пластині є грибок. У 30% випадків це можуть бути інші захворювання, що призводять до подібних змін. Це псоріаз, екзема, червоний плоский лишай, оніходистрофія, хвороба Рейтера. У цих випадках протигрибкове лікування змін у нігтях буде неефективним
Послуги: